PRVOTŘÍDNÍ PÉČE
Negativní, ale bohužel velmi časté postupy z medicínské praxe : 


Časté zkušenosti z mojí odborné praxe vyznívají stále ještě v nedůvěru v medicínské postupy praktických lékařů.

Laik - pacient se poprvé ve svém životě setkává s pocitem bolesti v zádech. Nepřikládá jim zpočátku velkou váhu a čeká, zda samy neustoupí. Pokud jej bolesti nadále zmáhají, namísto aby vyhledal odbornou péči, podlehne reklamě valící se na nás ze všech stran. Zakoupí Nurofen nebo Voltaren a ovlivňuje své receptory bolesti. Své tělo však nadále vystavuje chybným hybným stereotypům, vadným polohám při odpočinku a relaxaci. Mechanická příčina bolesti není odstraněna a potencionálního pacienta přemůže bolest natolik, že je jí dohnán do čekárny praktického lékaře.

Ne vždy je praktik natolik na odborné výši , aby pacienta odeslal okamžitě k fyzioterapeutovi či odbornému specialistovi (neurolog ,ortoped, rehabilitační lékař.) Často praktik naordinuje klidový režim (pracovní neschopnost) a další medikamentozní terapii. Aplikuje injekční terapii (obstřiky), fyzikální techniky (elektroléčbu) tzn.: pasivní léčebné techniky. V průběhu klidové „léčby“ pacient tráví svůj čas v polohách v sedu, pololehu, vleže, z čehož pohybový aparát velmi oslábne. Příčina bolesti není odstraněna ani při úspěšné analgetické medikamentosní léčbě. Bolest může být ovlivněna chemicky a dočasně odezní. Jistotou však je, že obtíže se objeví znovu a to v podobě výraznější klinické manifestace (tedy s více bolestivými příznaky). Může dočasně ustoupit i při pasivních terapeutických technikách (vodoléčba, elektroléčba) Logicky myslící fyzioterapeut nedoporučuje ani dlouhodobé nošení fixačních pásů v kterékoli části pohybového aparátu. Opět tím dochází k oslabení svalového a vazivového aparátu.

Každý pacient by měl vědět, že bolesti zad se zbaví zejména odstraněním skutečné příčiny obtíží a vhodně volenou individuálně sestavenou pohybovou aktivitou. Délka trvání péče a léčby akutních stavů u fyzioterapeuta jsou 2- 4 týdny pří aktivní spolupráci terapeut - pacient. V budoucnu je však nutné držet se dobře míněných rad a odstranění nevhodných hybných stereotypů a špatných statických poloh při práci či v době relaxace a odpočinku.

26.08.2007 14:27:06
francovamartina
Bc. F r a n c o v á M a r t i n a, cert. MDT
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one