PRVOTŘÍDNÍ PÉČE
Co je to myoskeletární medicína, jaký je rozdíl mezi myoskeletární medicínou a masáží? Jak nám může pomoci?

Myoskeletární (manuální) medicína :

 
Zabývá se diagnostikou a terapií poruch funkce páteře a kloubů. Spočívá v mobilizačních a manipulačních technikách, protahování a nápravě kloubu, uvolnění blokád meziobratlových kloubů, obnovení porušené kloubní funkce.Časté dotazy  :


Co to znamená, když se řekne "manuální", příp. "myoskeletální medicína"?


Pojem chiropraxe zná asi každý. Jedná se tzv. napravování bolavých zad -
a těchto výkonů se můžeme dočkat od odborných rehabilitačních pracovníků - fyzioterapeutů a lékařů. Jsou země (např. Anglie), kde pracují odborní chiropraktici na základě speciálního vzdělání a zkoušek.
Ve zdánlivě jednoduchých úkonech se skrývají četná rizika, která může rozpoznat právě a jen skutečný odborník, schopný se těmto rizikům svými postupy - nebo chcete-li "hmaty" - přizpůsobit. Ve většině případů, kdy bylo postupy manuální medicíny pacientům ublíženo, nebyla totiž právě tato rizika respektována.

Co vše manuální medicína umí?
Především umí svými vyšetřovacími postupy odhalit - v oblasti páteře, kloubů
a svalů - různé poruchy, které známe jako blokády, svalové křeče, nepohyblivé klouby apod. Umí je dát do souvislosti s celkovým stavem organismu nemocného člověka, a v neposlední řadě umí tyto poruchy i odstraňovat. Jedním z mnoha užívaných způsobů, je pak ono známé efektní napravení, doprovázené lupavým zvukem.

Čím se manuální medicína  liší od běžných masáží a mobilizací?
Tím, že tyto poruchy považuje za projev nemoci a nikoli za její příčinu. Nespokojuje se s pouhým napravením. Odborník - lékař nebo fyzioterapeut, zabývající se touto metodou, analyzuje celý životní styl pacienta, radí mu, jak změnit pohybové stereotypy, příp. jak přizpůsobit pohybovou aktivitu svým jiným nemocem a omezením. Nejedná se o žádný zázrak - jde jen o to, že se zavedené medicínské metody vyšetřování a léčení pacientů obohatí o určitý prvek umění. Umění jemným hmatem a pečlivým manuálním vyšetřením odhalit poruchy v hybné soustavě
a následně je podobným jemným manuálním způsobem odstraňovat.

26.08.2007 18:54:43
francovamartina
Bc. F r a n c o v á M a r t i n a, cert. MDT
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one