PRVOTŘÍDNÍ PÉČE

MANUÁLNÍ LYMFODRENÁŽ


Trápí vás časté

bakteriální a virové infekce?

Trpíte chronickou dysfunkcí ledvin?

Trápí vás otoky?

Trápí vás migrény

(a není příčinou funkční porucha pohybového aparátu)?

Chcete detoxikovat organismus?

 PRÁVĚ VÁM POMŮŽE :

M A N U Á L N Í    L Y M F O D R E N Á Žnáhled pro Vik J., Hrubá E. - Mapa - Lymfatický systém člověka

 


 

Manuální lymfatická drenáž je královna mezi manuálními technikami. Heboučký pudr namísto olejíčku zaručí, že terapeut nejprve velmi jemnými hmaty a hlazením pohybuje kůží posléze se zvyšuje jejich intenzita na pumpování.Pod kterou jsou ukryty křehoučké lymfatické cévy,jejichž stimulace popohání lymfu a zlepšuje tak její průtok mízním systémem.

 

 

Lymfodrenáž je účinným ošetřením otoků (edémů), celulitidy, jizviček a pokožky všeobecně.Je doporučováná při snížené funkci imunitního systému (kdy je pacient náchylný na častá virová a bakteriální onemocnění),při chronické dysfunkci ledvin,obezitě,hypertenzi.Z hlediska prevence je významný zejména její detoxikační účinek.

Lymfodrenáž = Manuální lymfatická drenáž = "odvod tekutiny"

Proč manuální?

Citlivým lidským rukám se žádný přístroj nevyrovná. Zkušený terapeut svými prsty rozpozná na Vašem těle i drobné změny a rozdíly. Těmto místům a okolí se pak věnujeme o něco více. Drenáž je tak účinnější a výsledný efekt je znatelně lepší. To by žádný sebelepší přístroj NEDOKÁZAL.

UPOZORNĚNÍ

Lymfodrenáži musí předcházet bazální ošetření krku. Odblokování neboli vyprázdnění uzlin ( tzv. bazální ošetření krku ) je vždy součástí drenáže!!! Je to takové vyprázdnění uzlinek v podklíčkové jamce, po stranách krku (kde se Vám zvětší uzlinky, když jste nemocní), vzadu na krku apod. Terapeut Vám musí odbornými hmaty vyprázdnit uzliny na krku, aby se rozprouděná lymfa měla kam „hnát“.

Toto je naprosto základní služba a pokud Vám ji nikdo neposkytne, s klidným svědomím odejděte, přece si nenecháte ublížit. Bez tohoto ošetření by Vás totiž následně mohla například začít bolet hlava.

 

Lymfodrenáž je opravdu královna  dotykových technik. Doporučuji drenáž manuální – terapeut vždy upraví tlak podle Vašich potřeb a stavu vašeho lymfatického systému.Po absolvování ošetření počítejte,že budete chodit častěji na záchod,je to první z důkazů,že se vaše tělo začíná čistit a terapie byla úspěšná! 

 

 

Komu lymfodrenáž pomůže?

Otékají mi kotníky, mám těžké nohy/ruce, dlouho jsem seděl/a, dlouho jsem stál/a, mé nohy jsou tak unavené… Tyto pocity a stavy způsobuje nahromaděná lymfa, vytvoří se otok a ten může začít tlačit a bolet. Tuto přebytečnou lymfu odvedeme do uzlin a přes hrudní mízovody a horní dutou žílu do krevního oběhu. Krev se vyčistí v játrech a ledvinách a přebytečné látky tak odchází z těla ven.

Chci začít bojovat s celulitidou, potřebuji se jí zbavit, chci proti ní prevenci.

Lymfa neboli míza se, jednoduše řečeno, tvoří z naší krve. A jídlo, které sníme a v žaludku strávíme, se rozložené na živiny dostává do krve a pak tedy i do lymfatického systému (mízního systému). Je nám tedy jasné, že lymfa v okolí žaludku je velmi bohatá například na drobné kapénky tuku. Tuku, který je z našeho jídla.

Trápí mě jizvičky (např. po liposukci, operacích a úrazech), čerstvě zahojené zranění kůže a popáleniny.

Regeneraci pokožky urychlíme rozprouděním lymfy

Mám migrény.

Migréna může být vyvolána tlakem nahromaděné lymfy, proto zde doporučuji lymfodrenáž hlavy, obličeje a krku.

Jsem často nemocný/á,trpím na bakteriální a virové infekce. 

Dále Vám lymfodrenáž může pomoci i při detoxikaci, zvýšení obranyschopnosti, zlepšení kondice o 10 – 15 %, prevenci imunitních selhání a nádorových onemocnění neboli při špatné náladě a pocitu nedostatku jemného dotyku. Kolikrát? Vždy se řídíme Vašimi individuálními potřebami

Pro orientaci:
Preventivní detoxikace organismu – minimálně 1x měsíčně celková lymfodrenáž
Prevence celulitidy – 1x měsíčně celková lymfodrenáž + alespoň ještě jedna drenáž dolních končetin a hýždí

Migrény, křečové žíly a jiné místní problémy – 2x měsíčně ošetření problematických míst Jizvičky, celulitida, lymfedém (otok), těžké nohy apod. – minimálně 10 ošetření (doporučuji 2-3x týdně )

Kdy nemůže pomoci?

Pokud trpíte akutním bakteriálním či virovým onemocněním, máte nevyléčené nádorové onemocnění nebo hnisavé rány.

Rozprouděný lymfatický systém by roznesl po celém těle škodlivé látky. Musíme počkat, až se uzdravíte.

Jak funguje lymfatický systém?

 

 

 

Fyziologie lymfatického systému vyplývá z hlavních funkcí lymfatických cév a lymfatických uzlin, které představují dvě složky funkčního celku.

Funkce lymfatických cév:

  • vstřebávání makromolekulárních látek, především proteinů, krevních bílkovin a zplodin látkové výměny, ale i buněk, bakterií a pevných částic z tkání a transport do krevního oběhu
  • úloha mechanického nárazníku zajišťujícího udržení příslušného tkáňového napětí, především na úrovni krevních kapilár a prelymfatických štěrbin

 

Funkce lymfatických uzlin:

  • působí jako fagocytární filtry zachycující, pohlcující a vstřebávající cizorodé částice (buňky, bakterie a jiné) a zabraňují vniknutí zárodkům nemocí do krevního oběhu
  • jsou místem vzniku protilátek a představují tak důležitý imunologický faktor
  • tvorba lymfocytů

 

 

Lymfa – míza – je tekutina, která tvoří obsah mízních cév

 

 

Činnost lymfatického (mízního) systému
Krevní kapiláry neustále propouštějí ve tkáních určité množství krevních tekutin, které nemohou být zpětně resorbovány krevním kapilárním řečištěm. Jejich odvádění z tkání a návrat do krevního oběhu je úkolem mízního systému. Denně uniká do tkání cca 150–200 g krevních plazmatických bílkovin. Vrácení těchto látek včetně buněčných zplodin, toxinů a nebezpečných organizmů do krevního řečiště obstarává mízní systém. Ten plní též funkci jakéhosi pojistného ventilu, který zabezpečuje transport nejen makromolekulárních látek, ale i tekutin z tkání. Denně se tvoří cca 2 l mízy, ale její tvorba se může za určitých okolností i výrazně zvýšit. Toto množství tekutiny se nazývá břemenem mízního oběhu. Za fyziologických podmínek je transportní kapacita mízního řečiště mnohonásobně vyšší než je uvedené „břemeno“ a mízní oběh má velkou funkční rezervu. Dojde-li při normálním břemeni mízního oběhu z nějakého důvodu ke snížení transportní kapacity do té míry, že se vyčerpá funkční rezerva a břemeno převýší transportní kapacitu, dochází k hromadění makromolekulárních látek a jimi osmoticky poutané vody ve tkáních. Vzniká otok – lymfedém. Edémy se vyskytují častěji než se předpokládá, až 50% světové populace má čas od času nějakou formu vysokoproteinového otoku.

 

Jednou z možností jak odstranit poruchu mízního systému je presoterapie - již zmíněná lymfodrenáž.

 

 

Bc. F r a n c o v á M a r t i n a, cert. MDT
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one