PRVOTŘÍDNÍ PÉČE

ŘEŠENÍ FUNKČNÍ STERILITY

 TOUŽÍTE PO MIMINKU ?

Jste z gynekologického hlediska v pořádku

a přesto se vám nedaří otěhotnět ?

My vám pomůžeme !!!

PŘÍČINOU MŮŽE BÝT

NESPRÁVNÉ POSTAVENÍ PÁNVE.


 


 


 

Stručný popis metody :
Nápravou funkčních poruch pohybového aparátu, zejména nesprávného postavení pánve s jeho typickou svalovou dysbylancí a reflexním ovlivněním nervosvalového aparátu pánevního dna lze docílit regulace funkce ženských orgánů. K dosažení tohoto cíle se používá speciální manuální a pohybová léčba páteře s důrazem na bederní oblast, křížové kosti, pánve, kostrče a svalů  pánevního dna.

Indikace  léčby - gynekologické vyšetření  a léčení primární nebo sekundární sterility. Léčbu většinou indikuje gynekolog, ale mohou nás vyhledat  i samy ženy. Tato terapie je vhodná pro ženy,které jsou z gynekologického hlediska v pořádku a přesto nemohou delší dobu otěhotnět.

Podmínky vhodné pro indikaci tohoto způsobu léčby : 

 • normální nebo hraniční spermiogram partnera
 • laparoskopicky  prokázaná průchodnost vejcovodů
 • průkaz, že probíhá ovulační cyklus u ženy měřením bazální teploty po dobu 3 měsíců

Otěhotnět mohou i ženy, které mají  teplotu monofázickou, neboť léčbou ji lze změnit na bifazickou.  Nutným předpokladem úspěchu této léčby je aktivní spolupráce ženy. Vhodné  je i působení na psychiku ženy a zapojení partnera do léčby.

 

Kontraindikace metody - špatný spermiogram partnera, neprůchodnost  nebo chybění vejcovodů po zánětech nebo operacích.

 


 

Organizace léčby :

 1. vstupní vyšetření fyzioterapeutkou - zaměřené na diagnostiku funkčních změn pohybového aparátu
 2. úvodní pohovor s fyzioterapeutkou o podstatě, postupu léčby a významu aktivní spolupráce ,sestavení terapeutického plánu
 3. manuální terapie - pro odstranění funkčních poruch,zejména korekce postavení pánve a kostrče
 4. žena je instruována o cvičení, které provádí doma denně po dobu 4-6 týdnů
 5. v první polovině menstruačního cyklu žena po telefonické dohodě dostaví k individuální léčbě – na základě vstupního vyšetření je provedeno uvolnění svalů pánevního dna, kostrče, pánevních a lumbálních segmentů . Pokud se nepodaří funkční změny těchto struktur upravit , celý postup se opakuje nejlépe v první polovině dalšího menstruačního cyklu
 6. po odstranění funkčních změn provádějí ženy cviky zpevňující svalový korset  páteře a pánevního dna,aby se  předešlo recidivám  
 7. po 2-3 týdnech cvičení je vhodný čas k otěhotnění
 8. každá žena je tímto způsobem sledována několik měsíců, i když už většinou dojde k otěhotnění.Pokud nedochází k recidivám funkčních změn páteře a pánevního dna, cvičí  žena dále samostatně doma.Obecně platí, že čím starší žena, tím déle trvá, než se stav upraví.

 


 

Závěr :


Jde o účinnou metodu léčení funkční sterility, která není ale vhodná pro každý  neplodný pár. Po upravení postavení pánve dochází překvapivě velmi rychle k vysněnému těhotenství !!!Žena však musí být i nadále sledována, aby nedošlo k recidivě funkčních poruch a tím k hrozbě samovolnému potratu (rizikové jsou zejména první čtyři měsíce těhotenství).

 


 

 


 Bc. F r a n c o v á M a r t i n a, cert. MDT
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one